Dakarský zpravodaj 8 – Půlka první maratónské etapy je za námi, prorazili jsme nádrž

První maratonská etapa je z poloviny za námi. Bára Holická s Lucií Engovou mají za sebou tři rychlostní zkoušky a jeden navigační test. Po dni plném sprintů přišla první maratonská etapa, která vedla přes úseky s dlouhými vádí plnými písku. Směs kamenitých úseků, rozlehlých pískových ploch a řetězců dun. Najít ten správný rytmus se v tomto střídání rychlých, pomalejších a členitých terénů snadněji řekne než udělá. I když se Bára Holická snažila vyhýbat všem kamenům, jeden se vzpříčil a prorazil nádrž. 

V cíli etapy měli mechanici pouze dvě hodiny na práci na soutěžních vozidlech, tedy aby lidově řečeno „posypali rány solí“. Vozidla se pak musí přesunout do  parc fermé – uzavřeného parkoviště v maratónském bivaku.

„Poté, co mechanici odservisovali auta ve dvouhodinovém limitu Bára  s Luckou  odjely do parc fermé a mechanici se vydali do dalšího bivaku, kam naše dámská posádka dorazí až zítra. Jestli se ptáte, kde holky budou dnes spát, tak v maratonském bivaku. Každý pěkně ve svém stanu, ne v hotelu nebo penzionu, bez mechaniků a podpůrných týmů,“ přibližuje dnešní závěr etapy Ollie Roučková.“

Student SŠTŘ Jan Pavlík shrnul servis takto: „Bylo to hodně rychlé, skoro jsme se nezastavili. S Tomášem Nerudou jsme vyměnili proraženou nádrž za novou. Ta je sice menší, ale my se zítra budeme snažit najít někoho kdo nám plastovou nádrž opraví. Teď nás ještě čeká pět set kilometrů přejezd, je to opravdu náročný start závodu.“ 

A co řekla bezprostředně po dojezdu pilotka Kachny Bára Holická ? „Dnes to bylo pěkný, upalovačky a sakra dlouhé vádí, plné brutálního písku. Právě v tom písečném vádí jsme museli jezdit všude možně po trávách, kopečkách, po těch malých melounech nebo co to je, abychom nezapadly. Bohužel se nám vzpříčil nějaký kámen tak nešťastně, že nám prorazil kryt nádrže a tu taky škrábnul.“

„V live timing bylo patrné, že se Báře s Lucií povedl navigační test, kde dojely na zatím neoficiálním devátém místě. A to ze všech odstartovaných posádek. Dílčí úspěchy v jednotlivých erzetách jsou také velmi důležité,“ hodnotí pochvalně výkon Ollie. Na celkové výsledky si budeme muset ještě chvilku počkat. Podle neoficiálních výsledků dojela posádka dnes 53., celkově jí patří 64. místo.

„Maratonské etapy se mi líbí, je to takový odlehčený návrat ke kořenům Dakaru, jezdci jsou pohromadě, máš jedinečnou možnost si se všemi pokecat a jsi stranou takového toho kolotoče. Navíc je docela pěkný, když vás pořadatele vtáhnou do bivaku ze stanů, na zemi jsou koberce, uprostřed plápolá oheň a sálá na vás taková ta surovost rally.“ – popisuje svůj zážitek z minulého roku pilot Toyoty Land Cruiser Ondřej Martinec, který je v rekonvalescenci po operaci srdce.

„Dá se říct, že mechanici to letos nemají vůbec jednoduché, těch přejezdů v porovnání s loňským rokem je docela dost. Vůbec to klukům nezávidím. Je fajn jak to zatím dávají a že student Jan Pavlík má jedinečnou možnost ochutnat opravdový Dakar Classic, děkujeme za tu možnost škole a kolektivu SŠTŘ v Novém Bydžově“  dodává Ondřej.


„V letošním roce tým dělá zázemí  Báře Holické a  Lucii Engové v Citroënu. Jak se posádce daří, vám přinášíme každý den, po každé etapě. Podpora je viditelná na reportážích, fotografiích i videích. Pokud jste někdy snili o tom, že zažijete vzrušení z Dakar Classic, nyní máte příležitost. Český tým samurajů podporuje tuto nevšední soutěž a vy můžete být její součástí už v roce 2025! Tým Czech Samurajs bude s vámi na každém kroku a zajistí, že budete mít vše od logistiky až po technickou pomoc, administrativu, ale také třeba o PR podporu,“ prozrazuje už nyní plány na příští rok Olga Roučková a dodává: 

„Máte příležitost být s námi na Dakar Classic na vlastní kůži, a to v roce 2025! Představte si, že jste obklopeni adrenalinovou atmosférou, a ten adrenalin si užíváte z pozice závodníka a jste součástí této legendární soutěže. Můžeme vám nabídnout odborné znalosti, umíme se postarat o každý detail, tak aby jste si Dakar Classic užili. Máte-li doma „klasika“, pomůžeme vám s ním na start. Jestli si nechcete dělat hlavu se stavbou auta, máme k pronájmu dvě závodní auta – Suzuki a Toyotu. Stačí, když se spojíte s majitelkou týmu.“

Sdílet článek

spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img

Nejnovější články

Newsletter

Přihlaš se k odběru novinek